Courses Offered

Print

VIII +(STC Level)

VIII + (STC Level 6 months/1 year)

  •      ENGINEERING & TECHNOLOGY (ET)

Sl No.

Name of the Course

Code

1.

Amin Survey.                                                            

AMSV

2.

Electrical House Wiring & Motor Winding.           

EHMW

3.

Servicing of Domestic Electronics Products.             

SDEP

4.

2/3 Wheeler Mechanic.

23WM

5.

Auto Electrician.

AUEL

6.

Automobile Maintenance.

AUMT

7.

Diesel Pump-set Repairing.

DPSR

8.

Rural Sanitation & Sanitary Plumbing.

RSSP

9.

Rural Electrician.                                                         

RUEL

10.

Photography.

PHOT

11.

Videography.

VIDE

12.

Manufacture of Jute Products.

MOJP

13.

Plumbing.

PLUM

14.

Wooden Furniture Making.

WFMK

15.

Telephone & Mobile Set Repairing.

TMSR

16.

Footwear (Open type).

FTWO

17.

Welding.  

WELD

18.

Repair & Maintenance of Agriculture Machineries.

RMAM

  • AGRICULTURE (AG)     

Sl No.

Name of the Course

Code

1.

Marine Fisheries.

MAFS

2.

Ornamental Fish Culture.                                           

ORFC

3.

Mushroom Cultivation. 

MRCT

4.

Composting. 

COMP

5.

Dairy Farming.                                                          

DAFG

6.

Poultry Farming.

POFG

7.

Bee Keeping.                                                                

BEKP

  • HOME SCIENCE (HS)                                                  

Sl No.

Name of the Course

Code

1.

Tailoring.

TAIL

2.

Commercial Art.

CMAT

3.

Manufacture of Jam, Jelly, & Pickles.                          

MJJP

4.

Silk Screen Printing.

SSPR

5.

Creche Management.

CRMG

6.

Jari Work & Kantha Embroidery.

JWKE

7.

Toy Making (Soft).

TOMK

8.

Interior Decoration.                                                     

INDC

9.

Beautician.

BEUT

10.

Boutique Work.                                                           

BUWK

11.

Glass Painting & Production of Ceramic & Candle Item.             

GPCC

  • BUSINESS & COMMERCE (BC)

Sl No.

Name of the Course

Code

1.

Rural Marketing.

RUMK

2.

Marketing.

MARK

  • PARAMEDICAL (PM)   

Sl No.

Name of the Course

Code

1.

Blood Collection Assistant.

BCAS

2.

Health Worker.

HLWK

X + (STC Level)

Coming Soon

10+2 (2ys. HS programme)

GROUP NOMENCLATURE  (X+2) VOCATIONAL LEVEL (NEW SYLLABUS)

  • Disciplines: Agriculture (AG)

Sl No.

Name of the Group

Code

1.

Fish Farming

AGFF

2.

Animal Husbandry

AGAH

3.

Cultivation of Fruits & Vegetable

AGCF

4.

Horticulture

AGHC

5.

Crop Management

AGCM

6.

Plant Management 

AGPM

 

Disciplines: Home Science (HS)

Sl No.

Name of the Group

Code

1.

Community Healthcare

HSCH

2.

Food & Nutritions

HSFN

3.

Home Management 

HSHM

 

  • Disciplines: Business & Commerce (BC)

Sl No.

Name of the Group

Code

1.

Retail Services & Operations

BCRS

2.

Taxation & Management

BCTM

3.

Library & Information Science 

BCLS

4.

Travel,Tourism & Event Management

BCTM

 

  • Discipline: Engineering & Technology (ET)

Sl No.

Name of the Group

Code

1.

Building Construction & Maintenance

ETBC

2.

Automobile Technology

ETAT

3.

Refrigaration & Airconditioning

ETRA

4.

Computer Maintenance & Networking

ETCM

5.

IT Application

ETIA

6.

Electrical Maintenace & Installation

ETEM

7.

Consumer Electronics

ETCE

 

Copyright © 2017 WBSCVET

001400022